Aktuálně jste na novém webu.   Starý web je zde.

RMK KrupkaR M K   Krupka - Raketomodelářský klub Krupka           

Karla Čapka 272, Krupka, PSČ 41742, Czech Republic


Hans Langenhagen, předseda mfcR

Webové stránky modellflugclub Rossendorf jsou na www.mfc-rossendorf.de

Počátky naší spolupráce sahají do dubna 2000, kdy jsme poprvé v Krupce a v Rossendorfu připravili soutěž pro děti. Od té doby jsme v dobrých vztazích a naše práce se prolíná. Vždyť naše společné programy nesly příznačné názvy: Poprvé, Elektra, Junior Club a Přátelství bez hranic. Naším úkolem je práce pro děti. Pro tuto práci jsme získali od kolegů z mfc Rossendorf hodně nápadů.

Díky jejich námětu jsme začali u nás dělat „Modelářskou školu“, což je ukázka naší práce, beseda s dětmi a výroba balsového letadla u nás v klubu v době vyučování pro děti ze 4. a 5. třídy(10-11 let). Paní učitelky s dětmi přijdou do klubu a tam se jich ujmou zkušení vedoucí kroužku mládeže, mezi kterými jsou čeští reprezentanti a trenér ČR, a ti se celé dopoledne o děti postarají. Na zahradě u klubu si děti své výrobky též zalétají a všichni odcházejí spokojeni. Další akcí pro neorganizovanou mládež jsou „Dny otevřených dveří“pro školní družiny( děti 7-9let) . Ty přijdou k nám nebo my k nim do školy. Vyrábíme společně dráčky, papírová letadýlka, besedujeme s dětmi, ukazujeme jim rakety v akci. Dětem se tato práce líbí a někteří z nich najdou cestu do našeho klubu.

V RMK Krupka pracuje 30 dětí a 27 dospělých.

Velkým přínosem pro oba kluby byla možnost nahlédnout do jiného modelářského odvětví. MFC Rossendorf získal nové poznatky v odvětví raketovém a RMK Krupka v oboru leteckém. Velmi nám pomáhají při výuce létání. Nejprve jsme se učili na simulátoru v Rossendorfu, díky projektu EU Phare máme již vlastní, nyní je pro nás obrovskou pomocí „Učitel – žák, kdy německý kolega pomáhá našim dětem létat. Děti se nebojí, že letadla rozbijí a více si věří. Výuka je lepší. Pan Eberhard Hartmann byl skvělým učitelem.

Při těchto akcích se používá hlavně německého, ale i anglického jazyka, a tak mohou děti využít toho, co se ve škole naučily. Velmi příjemné je i zjištění, že naši němečtí přátelé se snaží pochytit některá česká slůvka, proto je domluva daleko snazší. Nesetkáváme se jen při závodech, ale i při slavnostních příležitostech. Při otvírání zrekonstruovaného klubu mfc Rossendorf byli přítomni zástupci z Krupky, při oslavě 30. výročí RMK Krupka nechyběli Rossedorfští. Naše spolupráce je velmi rozmanitá a velmi příjemná. Naše časté návštěvy prohlubují přátelství a všichni se vždy na setkání těší. Příjemné je poznání, že našich setkání se nezúčastňuje pouze mládež, ale i dospělí či senioři, někdy i celé rodiny. A to je dobře.