Aktuálně jste na novém webu.   Starý web je zde.

RMK KrupkaR M K   Krupka - Raketomodelářský klub Krupka           

Karla Čapka 272, Krupka, PSČ 41742, Czech Republic


 Raketomodelářský klub Krupka – RMK Krupka

 V listopadu 1972 byl v Krupce založen klub raketových modelářů. Vedoucími byli Rudolf Zych a Josef Jireš. Instruktáž začínajících raketových modelářů provedli modeláři z RMK Bílina pod vedením p. Satzkeho. První dvě schůzky proběhly v sobotu a v neděli, kde si účastníci zhotovili modely raket a na závěr si je na nedalekém hřišti zalétali.   Do klubu se přihlásili tito žáci:

Bedřich Pavka, Pavel Broný, Zdeněk Kolář, Robert Zych, Jindřich Straka, Antonín Benesch, Petr Fišer, Zdeněk Hladík, Vladimír Kroupa, Petr Pašek, Luboš Šedivý, Oldřich Vaníček, Zdeněk Nikolajčuk, Zdeněk Dražan, Miroslav Jaskevič.

Rudolf Zych působil v klubu dlouhá léta jako vedoucí mládeže a posléze byl i jejím předsedou.

Klub sídlil od svého vzniku v budově bývalého Svazarmu v Bohosudově v Lindnerově ulici č. 306 až do prosince 2000, kdy modeláři získali v roce 2001od Městského úřadu v Krupce nové prostory.

Náš stávající klub se nachází v Krupce - Maršově, v ulici  Karla Čapka 272. V užívání jsme měli 1. patro a nyní jsou zde dílny pro dospělé a děti. Od roku 2012 máme k dispozici i přízemí, které je reprezentativní. Je zde zatím stálá výstava modelů a zasedací místnost pro akce RMK Krupka, ČR, světového poháru a Modelářskou školu včetně promítání. Předsedkyní RMK Krupka je Mgr. Věra Pavková, místopředsedou Pavel Broný, jednatelem a trenérem klubu i ČR je Bedřich Pavka.

V našem klubu se po celá léta pracuje s mládeží. Mezi první žáky pod vedením Rudolfa Zycha a Josefa Jireše patřili dnešní reprezentanti ČR v raketovém modelářství – Zdeněk Kolář, Bedřich Pavka a Pavel Broný.

Během více než čtyřiceti pěti let získali žáci a dospělí nesčetně titulů okresních a krajských přeborníků, vybojovali tituly Mistrů ČSR, ČSSR, ČSFR, ale největších úspěchů dosahují od vzniku samostatné České republiky. V našem klubu máme nyní držitele titulů Mistr ČR, absolutní mistr ČR, ale i Mistry Evropy a světa v raketovém modelářství v seniorech i v juniorech.

Pod vedením trenéra ČR Bedřicha Pavky se stali Mistry světa v juniorské kategorii Martin Pavka - 3x, Bára Pakostová – 2x, František Kontra – 2x, Julius Beňák – 2x, Kateřina Vaníková 2x, Marek Pavka- 1x, Viktorie Tržilová 1x, Lukáš Pidrmann 1x a Karel Strnad 1x , máme 9 juniorských mistrů světa.

v seniorské kategorii Bedřich Pavka – 6x, Zdeněk Kolář – 4x, Marek Pavka – 3x, Martin Pavka 2x a Pavel Broný 1x , 5 seniorských mistrů světa.

Mistry Evropy v juniorské kategorii se stali Martin Pavka – 9x , Marek Pavka5x, Bára Pakostová – 4x, Petr Jakubec – 2x, Ondřej Skořepa- 2x , Jan Sršeň – 1x, to je 6 juniorských mistrů Evropy, senioři Bedřich Pavka – 5x, Zdeněk Kolář – 4x a Pavel Broný- 3x, máme 3 seniorské mistry Evropy. Ostatních medailí nepočítaně.

V uplynulých letech modeláři v klubu stavěli nejvíce rakety, ale Rudolf Zych s dětmi v počátcích stavěl i lodě a později i letadla. Jako doplňkové činnosti se stavbou letadel zabýváme dodnes. Od roku 2000 spolupracujeme s německým modelářským klubem v Rossendorfu, jehož hlavní náplní je právě stavba letadel. Přesto si velmi dobře rozumíme. My zkoušíme létat s elektrolety, němečtí přátelé k nám jezdí na halová házedla.

Dnes již nikdo nespočítá, kolik dětí prošlo raketomodelářským klubem za všechny uplynulé roky, ale důležité je, že se vedoucí kroužku Bedřich Pavka, Pavel Broný a Věra Pavková věnují mládeži dodnes. RMK Krupka v práci s mládeží je nejlepší v ČR.

Děti do 15ti let se pravidelně zúčastňují krajských a republikových soutěží. Junioři a senioři startují v seriálu Mistrovství ČR. Junioři i senioři z našeho klubu patří do reprezentace ČR a absolvují mistrovství světa a mistrovství Evropy.

Naši členové se zúčastňují pravidelně soutěží světového poháru (většinou v Polsku, Slovensku a Slovinsku) a sami jsme každý rok v květnu jeden pořádali (15 let). Patřil k nejlépe organizovaným a nejobsazenějším na světě. Bohužel naše letiště již nemá parametry pro pořádání světových pohárů v důsledku rozšiřování průmyslové zóny. Proto od roku 2017 na světové poháry jezdíme jinam.

Slavíme úspěchy i ve světových pohárech. Bedřich Pavka vyhrál 4x SP celkově. V S7 dokonce 3x za sebou.To v ČR nikdo jiný nedokázal.

Pravidelně pořádáme MODELÁŘSKOU ŠKOLU, což je projektové vyučování pro děti z 1. – 5. tříd základních škol v Krupce, pro klienty Arkádie z Krupky a Teplic, pro dětský domov z Krupky i Duchcova. Finančně přispívá KnaufInsulation. Modelářskou školu v našem klubu navštěvuje ročně kolem 500 účastníků. Děti se seznámí z historií kosmonautiky a modelářství, s modelářským materiálem a vyrobí si za pomoci vedoucích z RMK Krupka balsové letadlo. Místo hodin výtvarné výchovy, pracovních činností, prvouky či přírodovědy ve škole stráví dopoledne u nás v klubu a výuka je tak pro ně daleko zajímavější. Všechny děti (pořádáme již od roku 2001) odcházejí spokojené, někteří si pak najdou cestu do našeho modelářského klubu. Několik juniorských mistrů světa či Evropy pochází právě z účastníků Modelářské školy.

Pořádáme nebo se zúčastňujeme výstav pro širokou veřejnost, účastníme se předváděcích akcí či vystupujeme na oslavách MDD, připravujeme Den otevřených dveří, a samozřejmě pracujeme s dětmi z našeho kroužku pravidelně. Všechnu práci pro děti dělají vedoucí zdarma, ve svém volném čase a ve své dovolené. Každá pomoc je vždy vítána, zatím nejvíce našemu klubu pomáhá firma Knaufinsulation, za což moc děkujeme. Dalšími sponzory materiálními je firma HVP Modell a VR Technik. Finančně pomáhá i Karel Strnad. Děkujeme!

Dále se pravidelně finančně podílí Město Krupka, občas z grantu i KÚ Ústeckého kraje. Díky!

        

Na závěr sezóny připravujeme již tradičně SETKÁNÍ MODELÁŘŮ včetně halové soutěže házedel v Městské hale Krupka, modelářské SHOW

na letišti Srbický pahorek, vyhlášení mistrů ČR seniorů a juniorů a společenského posezení pro modeláře nejen z ČR.

V RMK Krupka máme 12MISTRŮ SVĚTA a 9 MISTRŮ EVROPY:

MISTŘI SVĚTA

Bedřich Pavka (6x), Martin Pavka (5x), Marek Pavka (4x), Zdeněk Kolář (4x), Bára Pakostová, Julius Beňák, František Kontra a Kateřina Vaníková (2x), Viktorie Tržilová, Pavel Broný, Lukáš Pidrmann a Karel Strnad ( 1x)

MISTŘI EVROPY

Martin Pavka (9x), Marek Pavka, Bedřich Pavka (5x), Bára Pakostová , Zdeněk Kolář (4x), Pavel Broný (3x), Petr Jakubec , Ondřej Skořepa (2x) , Jan Sršeň(1x)

Medailisté z MS a ME startující za RMK Krupka:

Bedřich Pavka - 42 medailí (1993 – 2018)

Marek Pavka – 36 medailí (1997 – 2016)

Zdeněk Kolář – 36 medailí ( 1990 - 2018)

Martin Pavka – 34 medailí (2002 – 2018)

Tito 4 reprezentanti vévodí i českému reprezentačnímu žebříčku, v první pětce nejlepších českých a československých reprezentantů jsou 4 z RMK Krupka a Jiří Táborský z RMK Praha rovněž 42 medailí.

 

Další úspěšní, kteří startovali za RMK Krupka:

Robert Zych – 16 medailí (1987 - 2002)

Bára Pakostová – 12 medailí (2004 – 2008)

Pavel Broný – 12 medailí (2002 – 2012)

Julius Beňák – 7 medailí (2010 – 2012)

František Kontra – 6 medailí (2010 – 2012)

Martin Poleščuk – 5 medailí (1998 – 2003)

Kateřina Vaníková – 5 medailí (2012 - 2014)

Viktorie Tržilová – 5 medailí (2014 – 2018)

Viktor Budjač ml. – 4 medaile (1998 – 2002)

Lukáš Pidrmann – 3 medaile (2014-2016)

Tomáš Podaný – 3 medaile ( 2014 – 2016)

Petr Jakubec – 2 medaile (2005)

Ondřej Skořepa - 2 medaile (2007)

Tomáš Tůma - 2 medaile (2002)

Přemysl Frýdl - 2 medaile (2000)

Zuzana Budjačová – 1 medaile (1996)

Michal Chára – 1 medaile (2005)

Martin Broný – 1 medaile (2002)

Jan Sršeň – 1 medaile (2009)

Ladislav Kůra – 1 medaile (2017)

Karel Strnad – 1 medaile (2018)