Mistrovství Evropy raketových modelářů se konalo 23. - 31. 8. 2019 v rumunském Buzau a zúčastnilo se ho 19 států z celé Evropy. Českou republiku reprezentovali Klára DuškováTM, senioři Viktorie Tržilová a Zdeněk Kolář z RMK Krupka, Jaroslav Chmelík a Zbyněk Krámek z MK Mladá Boleslav, Petr Pazour z RMK Letovice, Petr Dubina z MK Severka Modelpark Suché, junioři Karel Strnad a Matyáš Střeska z RMK Krupka, Marian Mendrok, Piotr Štirba a Jan Stopa z RCSO Český Těšín, David a Jiří Janečkovi z MK Zlín. Zázemí a donáškovou službu zajišťovali rodiče Milan Střeska, Karel a Monika Strnadovi z RMK Krupka, manželé Stopovi, panové Mendrok a Štirba z RCSO Český Těšín a manželé Janečkovi z MK Zlín.

Ubytováni jsme byli na okraji Buzau v hotelu President, odkud jsme každý den dojížděli na nedaleké letiště. V průběhu celého mistrovství byli velmi vysoké teploty doprovázené neustálým silným větrem, který nám značně komplikoval průběh soutěže. V důsledku horka také vzniklo nedaleko i několik velkých požárů, kvůli kterým byla z důvodu ohrožení závodníků soutěž přerušována.
V pátek po příjezdu jsme se zaregistrovali a večer odevzdali makety na bodování. V sobotu byl tréninkový den s testováním motorů a večer velkolepé zahájení v centru města s leteckou show rumunské armády a koncertem místního dětského pěveckého a tanečního souboru. Soutěžit jsme začali v neděli.
Jak se českým reprezentantům dařilo?
V kategorii S1A (výška) se junioři umístili na 5. místě. V kategorii S3A(padák) v týmech unikla juniorům medaile o pouhých 15 vteřin. Do první desítky se dostal v jednotlivcích na 7. místě Jan Stopa. V kategorii S6A se Matyáš Střeska umístil na velice pěkném 11. místě. V kategorii S7 (velké makety) se junioři umístili na 6. místě. Stejného umístění dosáhl juniorský tým také v kategorii S9A (vírník).
Seniorský tým se v kategorii S1B (výška) umístil na 6. místě. V S3A (padák) chybělo kousek štěstí Viktorii Tržilové, která skončila na 4. místě, K tomu, aby se dostala do
finálového rozletu, chybělo opět pár vteřin. Velice dramatická byla kategorie S7 (velká maketa), kdy v modelu Viktorie Tržilové došlo k selhání motorů a komplikace měl i
Zdeněk Kolář, takže jejich modely se po pádu rozbily a připomínaly skládačku puzzle. Důkazem šikovnosti a bojovnosti našeho týmu bylo, že se podařilo oba modely opravit do použitelného stavu a po druhém úspěšném opravném letu jsme vybojovali krásné 5. místo. Hezkého výsledku dosáhli také senioři v kategorii S9A (vírník). Zbyněk Krámek se umístil na 5. místě, pouhých 9 vteřin za medailí a Viktorii Tržilové patřilo 8.místě s 26 vteřinovou ztrátou. Jako tým jsme získali opět 5. místo.
Velice příjemné překvapení nastalo na závěrečném ceremoniálu, kdy byla Viktorie Tržilová vyhlášena nejlepší raketovou modelářkou světa za rok 2018.
Poděkování za velmi dobrou reprezentaci zaslouží všichni závodníci, TM i pomocníci. Velké uznání patří perfektně fungující donáškové službě, kterou zajišťovali rodiče, ale i ti reprezentanti, kteří zrovna nesoutěžili.