Mistrovství Evropy raketových modelářů se konalo 18.-26.8. 2017 v polském Wloclawku a zúčastnilo se ho 17 států z celé Evropy. Českou republiku reprezentovali Bedřich Pavka, Zdeněk Kolář, Věra Pavková™, Klára Dušková (pomocník), junioři Viktorie Tržilová a Ladislav Kůra z RMK Krupka, Jan Šebesta a Jaromír Chalupa, Tomáš Indruch (pomocník) z MK Šenov, Jaroslav Chmelík, Zbyněk Krámek, junior Václav Krůta, Jiřina Krůtová (pomocník) z MK Mladá Boleslav, Milan Kučka z RMK Letovice, junioři Marian Mendrok, Piotr Štirba a rodiče Štirbovi (pomocníci) z RCSO Český Těšín.

Ubytováni jsme byli ve Wloclawku v hotelu Kujawy, odkud jsme každý den dojížděli zhruba 15 minut na letiště Kruszyn. Počasí vydrželo pěkné od pátku do neděle, kdy proběhlo přihlášení včech závodníků, odevzdání maket, testování motorů, oficiální trénink, někteří stihli v neděli výlet do historické Toruně a všichni večer slavnostní zahájení ME na letišti.

Od pondělí se stále střídal déšť, vítr a chvilky bez deště. Všechny kategorie se přesto odlétaly. V úterý se létalo jen dopoledne za stálého přerušování kvůli velmi silnému dešti a zbylé 2 kategorie se přesunuly na pátek, který je vždy volný pro případ špatného počasí. Ještě ve středu se létalo s přestávkami kvůli dešti, ale ve čtvrtek a v pátek bylo již pěkné počasí.

Jak se českým reprezentantům dařilo? Střídavě oblačno. Bylo to bramborové mistrovství, celkem 7 čtvrtých míst, což velmi mrzí. V S3A junioři byla Viktorka Tržilová na čtvrtém místě se dvěma maximy (300 s) a 277 s, když časoměřiči neviděli padák, který se ztratil za stromy a stále letěl dál. Ve vírníku S9A získal Ladislav Kůra bronz. Po třech maximech šel do rozletu a tam byl třetí. V týmech S9A( Tržilová, Kůra, Krůta) i v S1A prostá výška (Tržilová, Kůra, Krůta) opět čtvrtá místa.

V seniorské kategorii jsme získali 3 medaile. Mistrem Evropy v S7 se stal Jan Šebesta, čtvrté místo v týmech S7(Šebesta, Pavka, Kolář, kterému se nevydařil třístupňový let, maketu rozbil a ve druhém kole letěl jen jednostupňově, což bylo o 120 bodů méně než třístupňový let. Bedřich Pavka měl první soutěžní let platný, ale málo bodů, proto letěl ještě jednou třístupňově, získal 203 body, ale na bronz to o pár bodů stejně nestačilo). V S4A raketoplán získal Zdeněk Kolář stříbrnou medaili, v S6A v týmech (Kolář, Chalupa, Šebesta) a v S5C
maketa výška (Pavka, Kolář, Šebesta) opět čtvrté příčky. V kategorii S9A senioři patří čtvrtá příčka v jednotlivcích Bedřichu Pavkovi, když mu chyběli k medaili 3 vteřiny, což je velmi málo. Stříbrné medaile se dočkal tým v S9A ve složení Pavka, Chalupa a Chmelík.

Poděkování za velmi dobrou reprezentaci zaslouží všichni závodníci, TM i pomocníci. Velmi dobře fungovala donášková služba, kterou dělali pomocníci a ti reprezentanti, kteří zrovna nesoutěžili, jinak bychom ani takových výsledků nedosáhli. Pouze 2x se model nenašel a bohužel v týmech z toho bylo 4. místo. Dospělí si hradili vše na ME sami (cca 20 000 Kč na osobu) a juniorům zaplatil startovné SMČR, naše juniory z RMK Krupka podpořil KnaufInsulation a KÚ Ústeckého kraje, za což moc děkujeme. Pro start na ME či MS se musí zaplatit startovné (230 Euro junior, 300 Euro senior), ubytování, strava, cesta, pojištění, motory (pro celou výpravu do Polska činily 60 000Kč) a veškerý materiál na výrobu raket, raketoplánů, maket a rádiem řízených kluzáků. Za reprezentaci ČR závodníci nezískají nic, jen poděkování.